Іван Мазепа. Хто він?

Постать гетьмана Мазепи як сюжет для літератури

можна поставити у ряд таких постатей,

як Прометей, Мойсей, Фауст. Серед українських

героїв у світі він не мав собі рівних.

                                                     Р. Горак

 

Сьогодні на бібліотечному уроці ,мова ішла про людину, життя якої овіяне легендами, людину, що більше як три століття багатьох цікавить і захоплює.     Мова ішла про найвідомішого гетьмана Івана Мазепу, особу досить складну і суперечливу, адже йому довелося випити гірку чашу поразок і невдач, щоб Україна стала вільною та незалежною.

Дізнавалися яка  була  його  роль в історії українського народу? Він зрадник чи мудрий керманич? Хто він?

  Відповідь на ці питання дали учні 8-11 класів.

 

Діти були поділенні на дослідницькі групи:

 

 8 клас   група  «Літературознавці»

“Незабутня для мене й досі велична бібліотека небіжчика Мазепи. Дорогоцінні оправи з гетьманським гербом, найкращі київські видання, німецькі й латинські інкунабули, багато ілюстровані стародавні рукописи! Не без зітхання згадую в теперішній моїй мізерії всі ці книжкові багатства, рівних яким не було в Україні”, так скаже пізніше про гетьмана Мазепу генеральний писар за урядування Мазепи, гетьман у вигнанні Пилип Орлик.

 

9 клас група       “ Дослідники - біографи”                       

А ось словесний портрет, що його дає Жан де Балюз:

 «Вигляд у нього суворий, очі блискучі, руки тонкі і білі, як у жінки, хоч тіло міцніше, ніж у німецького рейтара, вершник з нього знаменитий».

 

10 клас група    “Політологи”  та «Історики»

Договір передбачав таке: “ Україна має бути незалежною та вільною; всі загарбані  Московією землі, що колись належали “руському” народові, мають бути повернені Українському князівству; шведський король повинен захищати країну від усіх ворогів і допомагати, коли про це попросять гетьман і “стани”

 

11 клас група           “Науковці- культорологи”

Треба сказати, що після тривалого лихоліття Великої Руїни, добу по Богданові Хмельницькому, мазепинська доба вирізняється бурхливим піднесенням культури та промисловості.

Сьогодні ми сперечалися, шукали недоліки в діях гетьмана, схвалювали й  критикувати його вчинки. Але незаперечним є те, що Мазепа прагнув бачити Україну незалежною.

Як писав Гнат Хоткевич, «може, і не весь він чистий як Христос, може, і не один гріх є на його душі, але ж його ім’я серед борців, а

не серед тих, хто «за шмат гнилої ковбаси»продавав і «рідний край, і народ, і його будучність, і свободу».

 

Чудово сказав про Івана Мазепу французький письменник М. де Вогює: «Історія не дала йому корони, як він того бажав. Проте поезія обдарувала його, без його відома, королівством набагато кращим, аніж те, що його має політика. Чи заслужила його ця загадкова постать? Не вимагайте відповіді в історії. Його супротивники ненавиділи його, але жінки його любили, церква прокляла його, але поети його оспівали! А поки світ буде таким, яким він є зараз, останнє слово в ньому завжди належатиме жінкам і поетам».

 

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити